Vajkrémek

Svájci vajkrém recept, kipróbálva

Életem egyik legnagyobb kihívása volt ez a vajkrém:-) 15 db tojás bánta:-)
Grízes lett, kicsapódott és csupa olyan dolgot produkált a krém amitől frászt kaptam már at első vaj darabkánál. Sok sok receptet olvastam el, mivel hőmérőm nincs igyekeztem kézzel, szemre bárhogyan megállapítani hogy mikor jó a fehérje hőfoka. Eddig sikertelenül. Most megszületett az első siker!
Hozzátartozik, hogy ennyi elrontott krém után jobbnak láttam profi segítséget igénybe venni és letöltöttem Erica O brien  oktató anyagát. IGEN!!!
Hőmérőm még mindig nincs de olyan gyakorlati tanácsokkal látott el amivel már bátran készítem a svájci vajkrémet hőmérő nélkül is, Azért be fogok szerezni egyet mert ha a recept előírja akkor nem árt ha van.

HV:

• 5 tojás fehérje
  • 200 g porcukor
  • 226 g vaj
  • 1 tk vanília kivonat

Elkészítés:

A tojások fehérjét a porcukorral egy fém tálban egy nagyon picit elkeverjük. Vízgőz fölé tesszük.
A lábasban a víz éppen hogy csak gyöngyözzön, ne forrjon!
Itt kezdődik a türelem játék, mert nem kevés idő lesz mire megkapjuk a kívánt eredményt.
Kevergetni nem kell, én olykor azért belekevertem habverővel, a tál oldaláról pedig leszedtem a felkenődött folyadékot.
Nem túl guszta látvány:-)

svajci_vajkrem_keszitese_tortaiksola-1

10-15 perc mire elérjük a megfelelő állagot.
Itt már alakul de még nagyon nem jó.
svajci_vajkrem_keszitese_tortaiksola-2

A cukor olvad, de még mindig nem jó!

svajci_vajkrem_keszitese_tortaiksola-3

Közel a cél, itt már kb 10 perce melegszik.

svajci_vajkrem_keszitese_tortaiksola-4

És kész! 15 percet volt a gőz fölött. Opálos, egyáltalán nem sárgás, szép fehér színe van. Ilyennek kell lennie az alapnak. Én kézzel is belenyúltam, baromi forró, de az állaga igen ragacsos, szépen két ujj között széthúzva szálas. Ha van hőmérőd akkor 70 fokosnak kell lennie.

svajci_vajkrem_keszitese_tortaiksola-5

A fém tál lényeges, mert tartja a hőt, és ne is öntsük át másik edénybe, ez is fontos!
Jöhet a habverő, legalább 15 perc a legnagyobb fokozaton. Krémesnek, ragacsosnak, nagyon fehérnek kell lennie.

svajci_vajkrem_keszitese_tortaiksola-6

Végül a szobahőmérsékletű vaj is belekerülhet, kisebb adagonként, ügyelve hogy a robotgép legkisebb fokozatán keverjük és minden egyes vaj mennyiségnél alaposan keverjük el.
FONTOS!!!
A fém tálat ellenőrizzük, bár ennyi keverés után már a tojásfehérje krém is szobahőmérsékletűre hűlt.
Ha valamelyik összetevő más hőmérsékletű akkor baj van. Kicsapódik, elfolyik a krém.

svajci_vajkrem_recept_tortaiskola-9

Remekül ízesíthető folyékony ízesítővel is. Én earl grey teafőzettel, kb 1 dl teát kevertem 15 dkg kész krémhez és tökéletes állagú maradt. nagyon jó, puha, krémes, finom íze van. Hűtőben keményre fagy.

Olcsóbb mint a klasszikus vajkrém! ❤
Fagyasztóban 2-3 hónapig eláll.

earl_grey_teas_svajci_vajkrem_tortaiskola

Az első tesztek, earl grey teás krém, lime-os cupcake

Reklámok

Svájci vajkrém recept, kipróbálva” bejegyzéshez 17 hozzászólás

1. Szia!
    Volna egy problémám…
    Kipróbáltam ezt a krémet és habár mindent a recept alapján csináltam, amikor beletettem a vajat, teljesen szétfolyt. Minden hőmérséklet klappolt… mit csináltam rosszul? Sokan mondják, hogy mindegy, milyen a vaj márkája… ezek szerint mégsem mindegy..
    SEGÍTS!!!!!!!
    Köszi.

2. Szia Henriett,

Valami nem stimmelt… Akkor csapódik ki ha valami nem ok…. A vaj márkája teljesen mindegy a lényeg hogy vaj legyen vagyis 80% zsírtartalom legyen meg.
    Én hol Aldi, hol Lidl hol meg drága vajat használok, mindig jó csak más más színűek lesznek:-) A Lidl viszonylag szép világos, a drága vaj csodálatos az Aldissal elég sárga lesz a kész krém.
    Én javaslom a cukrászhőmérő beszerzését is, én most azzal készítettem az utóbbi krémet és csodás….
    Cukor hőmérőt a GlazurShopban tudsz vásárolni.
    Remélem tudtam segíteni
    Szép napot:-)
    Via

Kedvelés

3. Illetve…. jut eszembe, a az edény meleg volt. Fontos, hogy a felvert, elkészített hab, olasz és svájci más más technikák, tehát egyforma hőmérsékletűnek kell lennie az edénynek és a vajnak is, különben elfolyik a krém a tál melegétől.

4. Értem!
    Nagyon köszönöm a válaszokat.
    Mindig is bajlódtam azzal, hogy mikor számít vajnak a vaj. Most már legalább tisztában vagyok vele. 🙂
    Egy másik kérdésem is lenne- habár a svájci krémhez nincs köze- amikor tojásos vanília/ csoki (aranykrémnek is nevezik, ha vaníliából csinálom…- lényegtelen. szóval, amikor már teljesen hideg, Természetes, hogy a tejszínhabot, ha beleforgatom, akkor egy olyan habkrém jön ki a keverékből, hogy szó szerint elmászik a torta? Hideg volt mind a kettő.
    Csak addig állt egybe, amíg a hűtőben volt. Azért gondolta, hogy tejszínhabot rakok bele, mert mutatóba vittem, és szerettem volna egy kellemesebb ízt belevinni, mint a vaj. Nem sikerült. Habár így is elfogyott… Csak zavar.
    Erre tudnál tanácsot adni?

5. Kedves Henriett,
    A tejszínhab, tejszín egy nagyon “nedves” hozzávaló, maivel óvatosan kell bánni. Stabilizálni kell, – zselatinnal, vagy más technikával- különben a nagy nedvesség tartalom miatt eláztatja a krémet.
    Én eddig a krémeket cukrászhabbal, növényi habbal lazítottam, mert lényegesen szárazabbak mint a tejszín, nekem nem volt gondom vele. Ízre is finom:-) Próbáld ki, de itt is vigyázz az arányokra, a túl sok tejszín ellágyítja a krémet.
    Azt figyeltem meg, hogy nagyon fontos az arányok betartása legyen szó krémról, piskótáról…. a cukrászat egy boszorkánykonyha:-) ahol mindent nagyon pontosan be kell tartani:-)