Piskóta gondok
A facebookon minap este indítottam egy izgalmas feladatot.
A PISKÓTA a téma.
Kitettem egy fotót amin ugyanaz a recept, ugyanaz a hőfok minden egyforma, kivétel egy dolgot.
Egyetlen egy követő találta el a hiba okát.
Rengeteg tipp érkezett, az édesítőstől kezdve a vizes piskótán át… volt ott minden.
A receptem a kedvenc receptem vajas verzióját készítettem. Szerintem ez a legyegyszerűbb piskóta, meleg úton készült nehéz felvert a hivatalos neve. Mert hőkezeljük az elején és extra zsiradék is kerül bele.
Igazából csak válaszoltam volna, de annyian írtatok és kérdeztetek is, és téves infóval is rendelkeztek, szóval egy átfogóbb írást olvashatsz a piskótákról.
Jó tanulást. <3
A vajas génoise egy vajas piskóta, amiben a tojást a cukrot folyamatosan keverve 50 fokig melegítjük. Majd habosítjuk, hozzácsorgatjuk az olvasztott vajat és végül a lisztet adagonként beledolgozzuk.
Van ebben is hibalehetőség, de nagyon csekély. Elrontható a habosításnál, ha nem habosítjuk ki elégg. Elrontható a től gyors robotgép fokozattal és elrontható a liszt beledolgozásnál is.
De hidd el, nagyon egyszerű.
A képen látható piskóta gondja egyszerűen az volt, hogy bár nagyon lassú fokozaton dolgoztam bele az alapba a lisztet, de sikerült lekeverni.
Szóval ennyi a titok.

Egy kis érdekesség, a lekevert piskóta is szépen megsült, lyukacsos szerkezetű, de nem nőtt meg igazán.
A jól készített levegős, lyukacsos, puha, szép, egyszerűen szép állagú.
Most pedig vegyük sorra a piskóta gondokat.
A kérdéseitekre válaszolok.
Elrontottad a fehérjehabot?
Nem, a génoise piskóta készítése során a tojást nem választjuk szét.
Gm a liszt?
Nem, a gluténmentes piskóta is csodaszépen süthető. A rizsliszt legyen fehér vagy barna, tökéletesen működik és egyszerű cserével.
Az enyém összeesik mindig!
A piskóta összeesésének több oka is lehet, és a piskóta típusától függően lehet velük hibázni. Általánosságban azonban elmondható, hogy a tészta készítésnél hibázol.
Kinyitottad a sütő ajtaját!
Igen, kinyitottam. Ez befolyásolhatja a piskóta magasságát, de csak akkor ha a sütés elején nyitod rá az ajtót. Itt nem ez a gond. A sütés elején pedig nem szoktuk rányitni a sütőt.
Magas hőfok?
A magas hőfok okozhat egy csomó problémát, igen, össze is eshet a piskóta. Minden piskótának van egy jellemző sütési hőfoka. Általában 160-180 fok között sütjük a piskótákat, típustól függően változik a hőfok. A magas hőfok eredménye szokott lennei a nyers, összesett, behorpadt piskóta.
Az alacsony hőfok hibái pedig a nem nő meg, szalonnás lesz, nyers marad a piskóta.
Édesítős?
Az édesítővel készült piskóta kényesebb, de egy jól választott édesítő nem befolyásolja a piskóta magasságát.
Kapcsos vs sima forma?
Teljesen mindegy miben sütöd, lehet kapcsosban kibélelve sütőpapírral, sütheted magasfalú formában, sütheted gyűrűben is. A magasság nem csak ettől függ.
Nem húztad fel a tésztát a forma oldalára.
Egyszerű városi mítosz. Nem, nem húztam fel egyik piskótánál sem a tésztát a forma oldalára. Ha nincs kifújva formaelválasztóval, vagy kikenve olajjal, vajjal, akkor fölösleges felhúzni a masszát a forma oldalára.
Liszt szitálása.
Nem, nem szitáltam át egyiknél sem. Érdemes átszitálni, de nem okoz túl nagy gondot ha maga az alap rendben van. Igen, extra levegő kerülhet bele a tésztába, de elenyésző.
A fő gond, hogy nem tudok piskótát sütni.
😀 Gyere és csatlakozz a csapathoz, tanulj online. Kattints.
Szódabikarbóna vs sütőpor!
Nem használtam térfogatnövelőt. De alapvetően jól látod, mindkettő más és okozhat problámát.
Nem volt hideg a tojás.
Városi legenda. Mindegy miylen hőmérsékletű a tojás, itt mindegy. Én nem hűtőzöm a tojást.
Összeseik mert….
A piskóta azért zuhan meg, mert maga a tészta el lett rontva. Ez az alappillére a piskótának. Ha a massza jó akkor nem fog összezuhanni a sütési idő után a piskóta. Ez már itt kémia. A habosítással függ össze, függetlenül attól, hogy egyben készül -génoise- vagy klasszikus könnyű felvert. A habosítás a kulcs. A tészta szerkezete, a levegő mennyisége.
Életlen a kés….. 😀
Nem, ezért is írtam, hogy nem csentem k iegy lapot. Nem késsel szeletelek, piskótavágóval vágom fel a piskótáimat mindig.
Tippem.
A kezdőknek a génoise piskótát javaslom, mert nem kell túl sok dologra figyelni.
Fura, hogy a klasszikus mindneki által ismert hideg könnyű felvert, na azt nehéz készíteni. Túl sok mindnere kell figyelni. Jó legyen a sárgája hab, jó legyen a fehérjehab…..
A nehéz felvertek felé azok kacsingassanak akiknek van tapasztalata a piskótákkal. A nehéz felverteknek több fajtája is van, ez az egyszerű génoise is az, de ezt könnyű elkészíteni, nem púposodik, szépen és könnyedén süthető.
Azonban azok a piskóták amik már rengeteg alapanyagot és térfogatnövelőket is tartalmaznak, ott kell a gyakorlat.

You must log in to post a comment.