Az a francos MACARON!!!
A művészet a konyhában: MACARON készítés és trükkök
A francia konyhaművészet egyik legfényesebb csillaga a macaron, az ínyencek kedvenc édessége. Finom, levegős és ízletes, a macaron szinte műalkotásnak tűnik a cukrászat világában. Azonban a tökéletes macaron elkészítése nem mindig könnyű feladat. Ebben a cikkben megosztom a tippjeimet, trükkjeimet, a gyakori hibákat és hogyan lehet őket javítani a macaron készítéséhez.








A Macaron Művészete
A macaron nem pusztán egy sütemény – ez egy ÉLMÉNY. Ahhoz, hogy a tökéletes macaront készítsünk, meg kell értenünk az alapvető lépéseket és technikákat.
- Alapanyagok és precizitás: A macaron csak akkor lesz tökéletes, ha pontosan kimért alapanyagokat használunk. A mandulaliszt, porcukor és tojásfehérje mennyiségét pontosan mérjük. A mandulaliszt -eu a leggyakoribb kérdés- a legfontosabb összetevője, nem mindegy milyet választunk. Én évek óta a Lidl termékét használom, bevásárolok, mert szezonális mindig. A száraz, zsírtalanított mandulaliszt alkalmatlan a macaron készítéséhez! Anno az első macaronomnál ezt jól megtanultam, mert senki nem írta le, hogy milyen liszt kell hozzá. : )
- A Mandulaliszt szitálása: A mandulaliszt szitálása kulcsfontosságú a sima és levegős tésztához. A durva darabokat szűrjük ki, hogy egyenletes állagot érjünk el. De nem csak a szitálás fontos, hanem a kutterolás -aprítás- is, hiszen a mandulalisztet és a porcukrot finomra aprítjuk, ezzel garantáljuk a tészta simaságát.
- A fehérjehab : Az tojásfehérjét ne keverjük túl keményre vagy túl lazára. A cél egy közepesen merev hab, amelynek csúcsára kis hegy képződik. Én az olasz metódust szeretem, mert apró hibákat elbír a tészta, és az eredmény ha nem is 100%-os tökéletes, de nem dől el, nem reped szét, nem folyik el…..
- A Macaronnage- mákáronázs : Az “összekeverés” technikája, a macaronnage, meghatározó a tészta textúrájának szempontjából. Ne keverjük túl sokat vagy túl keveset, csak annyit, hogy a tészta sima és folyékony legyen.
Tippek és trükkök, hogy tökéletes legyen a macaron
- Pihenetett tojásfehérje: Hagyjuk állni a tojásfehérjéket 24 órát szobahőmérsékleten. Ez segít a fehérjék stabilabb habverésében. A pihentetés során a fehérjéből elpérolog a felesleges víz és így sokkal szebb habot tudunk készíteni, ami pedig nagyban befolyásolja a macaron kinézetét.
- Habverés : Flexibilis- rugalmas- de tartással rendelkező habra van szükségünk, legye naz francia vagy oalsz módszerrel készülő macaron.
- Gyengéden keverés: A hab és a mandulás alap összeforgatásánál az első fázisban bátrana keverjük, mert az elkevrés a cél, a ragacsos mandulás alap fellazítása. Második etapban azonban már figyeljünk a habunkra, de itt is bátran keverhetjük. Többféle technika létezik a levegő kiszorításának. A sima keverés, a tál oldalára felhúzás, aláforgatás….







Gyakori hibák és javításuk
- Lapos vagy púpos: Ha a macaron túl lapos, akkor a habverés nem volt elég hatékony vagy túl kevés volt benne mandulaliszt. Ha túl púpos, akkor a habverés túl hosszú volt vagy túl sok mandulaliszt volt a tésztában. Ezek alapvető problémák, de sok esetben a -egy tökéletes receptnél- a fehérjehab állaga idézi elő ezeket a problémákat.
- Repedések: Repedések akkor jelennek meg, ha a tészta nem volt eléggé stabil. Ez szintén fehérjahb probláma szokott lennei, de a rossz keverése metódus is okozhatja.
- Nem üregesek: Ha a macaronok nem üregesek, akkor a fehérjehab nem sikerült. Kevés a levegő benne, nem elég kemény.
A Tökéletes Macaron Kihívás
A macaron készítése művészet és tudomány. Kísérletezzünk, lépjünk ki a komfortzónánkból, és ne aggódjunk a hibák miatt. Minden hiba lehetőség arra, hogy még többet tanuljunk és fejlődjünk.
A macaron készítése azzal jár, hogy megismerjük a tészta rezdüléseit, a habok varázsát és a textúrák harmóniáját. Amikor végül egy tökéletes macaron formájában néz vissza ránk, az a pillanat a mesterművészet gyümölcse, és méltó jutalom minden erőfeszítésért.
Nézzük a szakszavakat. : )
- Macaronage -mákáronázs: A macaron tésztájának készítési folyamata, amely során a mandulaliszt-keveréket óvatosan bekeverik a tojásfehérjéhez a levegővesztés minimalizálása érdekében.
- Aging -édzsing-: A tojásfehérjéknek a hűtőben vagy szobahőmérsékleten történő érlelése, hogy stabilabb habot lehessen készíteni belőlük.
- Italienne méthode -itélien métod: A cukorszirupot forraljuk és a tojásfehérjékkel keverjük, majd habverés után a tésztához adjuk. Ez a módszer segít a tészta stabilitásában és textúrájában.
- French méthode -frencs métod: francia habcsókot készí
- Macaron mat -mákáron met-: Egy szilikon vagy műanyag alátét, amelyen a tésztakarikákat formázzák és száradni hagyják a macaronok előtt.
- Pied- pié-: A macaron alján található lágyan emelkedő rész, amely a sütés során keletkezik, és jelzi, hogy a macaronok jól sültek.
- Ganache- gánás-: Egy krémes töltelék, amely kakaóval és tejszínnel készül. A ganache-t használják a macaronok töltelékének.
- Filling: filling- A töltelék, amely a két macaron héj közé kerül. Lehet ganache, krém, dzsem vagy más ízesített töltelék.
- Piping: A tésztakarikák csepegtetése és formázása a sütőlemezre sütés előtt.
- Feet: A macaron alján lévő kis lágy rész, amely megjelenik a sütés során és jellemző a tökéletes macaronra.








És a bakiparádémmmm : )
Én sem tudtam mindig macaront sütni…sok sok idő, mirem egtanultam és most már bátran mondom, hogy mindig tökéletes.






You must log in to post a comment.