A banán…tortában igen megosztó.
Hogy miért? Mert ha nem jól bánunk a banánnal akkor elég fura íze lesz a tortának, vagy süteménynek.
Mindig friss, érett banánt használjunk, mert az már finom érett és erőteljes banán ízzel rendelkezik.
Most a banános piskótához egy ház idulce de leche- sűrített tej- amit karamellizáltam, és egy gyömbéres mascarpone krém került.
A torta tetejét habcsókkal dekoráltam és egy kis különlegességet is készítettem, dehidratált banánt.
Nagyon izgalmas hármas.
Elkészítési idő: 8-10 óra
Eszközlista:
- állítható tortagyűrű
- gyorsforraló 5L-es
- habzsák
- 1A dekorcső
- robotgép
- silpat lap
- acetate fólia
Hozzávalók:
Dehidratált banán:
- 1 nagy nem túl érett banán
Habcsók:
- 50 g tojásfehérje
- 50 g kristálycukor
- csipetnyi borkősav- pici csipet-
Dulce de leche:
- 1000 g tej -1,5%-os-
- 150 g kristálycukor
- 50 g nádcukor
- 2g őrölt fahéj
- 0,5 g szódabikarbóna
Banán piskóta: 15 cm átmérő
- 50 g olaj
- 91 g vaj
- 120 g tojás
- csipet só
- 250 g érett banán
- 189 g barna cukor-nádcukor a legjobb-
- 150 g habtejszín 30%-os
- 50 g tej
- 245 g liszt
- 6 g sütőpor
- 4 g őrölt fahéj
Gyömbéres mascarpone krém:
- 60 g friss gyömbér
- 100 g kristálycukor
- 2 db citrom leve
- 200 g víz
- 450 g mascarpone
- 120 g porcukor
- 160 g (1) habtejszín 30%-os
- 3 g gyömbér por
- 3 g zselatin lap -200 bloom-
- 90 g habtejszín 30%-os
Elkészítés.
Dehidratált banán.
Melegítsük elő a sütőt 60 fokra, légkeverésre.
A banánt hámozzuk meg és vágjuk nagyon vékony szeletekre. Arra figyeljünk, hogy ne túl vékonyra, mert akkor nem tudjuk átemelni a silpa lapra.
A silpat lapot tegyük rácsra és a lapra emeljük át a banánokat.
Toljuk sütőbe és 5-6 órán át szárítsuk.
Habcsók.
A sütőt melegítsük elő 93 fokra, légkeverésre.
A tojásfehérjét kezdjük el habosítani, amikor opálos adjuk hozzá a cukrot és a borkősavat.
Verjünk kemény, de flexibilis habot.
Töltsük habzsákba, 1A dekorcsővel és sütőpapírral bélelt tepsire nyomjunk közepes méretű halmokat.
Toljuk a sütőbe és 1 és 1/2 órán át szárítsuk.
Fahéjas Dulce de leche.
A tejet, cukrokat, fahéjat és a szódabikarbónát tegyük fel forrni. Forraljuk fel, de nagyon figyeljük, mert óriási hab fog keletkezni, ezt le kell szedni.
Miután ez kész, vegyük takarékra a hőt, gyöngyözve főzzük 1-2 órán át. Elég hosszú idő mire besűrűsödik a tej.
A tej mennyiség kb a negyedére csökken és szép karamellás színe lesz.
Hagyjuk kihűlni.
Egy picit kb 3-4 evőkanálynit töltsünk habzsákba, tegyük félre, a dekorációhoz kell majd.
Banános piskóta.
A sütőt melegítsük elő 175 fokra, alsó-felső állásban.
Az olajat és a vajat habosítsuk ki. Kb 3 perc.
Adjuk hozzá a tojásokat egyesével, mindegyikkel vetessük fel. Sózzuk,
A banánt törjük meg villával és adjuk az alaphoz.
A cukrot, habtejszínt és a tejet keverjük el.
A lisztet, sütőport és fahéjat szitáljuk össze.
Cseréljünk kekszlapátra- ásó- és a lisztes illetve tejes keverekét felváltva adagoljuk, közben keverjük.
A tepsit béleljük ki sütőpapírral, a formát állítsuk 16 cm-re és fújjuk ki formaelválasztóval. Ha nincs vajjal vagy olajjal is kikenhetjük.
Töltsük bele a tésztát. Tegyük a sütőbe és süssük 15 percet.
Vegyük le a hőfokot 160 fokra és 20 percet süssük.
Majd vegyük le 155 fokra és 40-50 percet süssük.
Tűpróba kötelező!!!
Hűtsük ki a formában és vágjuk három lapba.
Gyömbéres mascarpone krém.
A gyömbért hámozzuk meg és vágjuk kisebb darabokra.
A gyömbért, kristálycukrot, citromlét és a vizet forraljuk fel.
Forraljuk fel, majd gyöngyözve főzzük szirup állagúra.
A habhoz a mascarponét, porcukrot és (1) habtejszínt tegyük habüstbe és habosítsük ki.
Közben a zselatint hidratáljuk. A (2) habtejszínt pedig mikróban forraljuk fel.
A zselatint adjuk a habtejszínhez, keverjük el.
A mascarponés alaphoz csorgassuk a gyömbéres szirupot és adjuk hozzá a por állagú gyömbért. Habosítsuk tovább.
Csorgassuk hozzá a zselatinos habtejszínt. Habosítsuk át.
Töltsük habzsáka 1A dekorcsővel.
Összeállítás.
A tortagyűrűt állítsuk a piskóta méretére. Béleljük ki acetate fóliával. Állítsuk tapadásmentes lapra.
A gyűrűbe tegyük az első piskótát.
Erre nyomjunk 1 cm vastagon körbe a mascarponés krémből. Középre is nyomjunk de ott vékonyabb rétegben.
Középre halmozzuk a dulce de leche felét.
Zárjuk le a mascarponés krémmel 1 cm vastagon.
Piskóta következik és azt is ugyanígy töltsük.
Zárjuk le az utolsó lappal és nyomjunk rá 0,5 cm vastagon a mascarpone krémet, simítsuk el.
Tegyük fagyasztóba 2-3 órára.
Dekoráció.
A kifagyott tortát a maradék mascarpone krémmel burkoljuk le. Vékonyan, nem is marad túl sok krém. Az sem baj ha kissé „félpucér” lesz a torta. Vagyis kilátszik a piskóta. <3
Tegyük fagyasztóba 30 percre.
A torta tetejét dekoráljuk a habcsókokkal, rakjuk körbe.
A résekbe töltsünk a habzsákba tett dulce de lechéből.
Díszítsük a dehidratált banánnal.





You must be logged in to post a comment.